Stroik do klarnetu - który wybrać? Jaka grubość najlepsza?
Stroik do klarnetu - który wybrać? Jaka grubość najlepsza? #1

1. Wstęp:
Jak większość doświadczonych, profesjonalnych klarnecistów wie, dobór stroika do klarnetu ma ogromny wpływ na naszą grę: jego dźwięk, szybkość odpowiedzi, i wiele innych rzeczy. Jednak dla większości początkujących klarnecistów, a nawet zaawansowanych studentów wybór odpowiedniego stroika biorąc pod uwagę ich różnorodność, to nie lada wyzwanie. Bardzo istotne podczas wybierania stroików jest zwrócenie uwagi na posiadany ustnik, a głownie na jego rozwarcie. Im większe jest rozwarcie ustnika, tym wygodniej będzie się grało na miękkich stroikach. Należy zwrócić na to szczególną uwagę.
Jak dobrać stroiki do klarnetu? Z jakiego drewna produkuje się stroiki do klarnetu? Czemu stroik nie gra? Wszystkiego dowiesz się na tej stronie. Zapraszam!

Na rynku dostępnych jest wiele marek stroików, ale jedne z najbardziej znanych to Vandoren i Rico by D'Addario. Dziś skupimy się i omówimy produkty właśnie tych dwóch marek.

2. Rodzaj cięcia
W stroikach w pierwszej kolejności rozróżnić należy rodzaj cięcia - 'Filed' oraz 'Unfiled'. Obrazek poniżej przedstawia różnice:Różnice w stroikach Filed / Unfiled

3. Stroiki Rico by D'Addario są nieco tańsze, niż stroiki marki Vandoren. Główne ich wersje to pomarańczowe, tradycyjne RICO, oraz niebieskie RICO ROYAL. Tak jak na załączonym wyżej obrazku, różnią się rodzajem cięcia. W jaki sposób cięcie przekłada się na brzmienie? Na ten temat napisano już setki książek, które i tak nikomu nie dogodziły - nic nie wpłynie tak na ocenę jak własne odczucia :) W teorii stroiki 'filed' są mocno elastyczne i dają szybką reakcje, z kolei 'unfiled' pomagają uzyskać mocniejszy dźwięk - jednak to tylko teoria :) W środowisku muzyków mówi się, że stroiki Rico często nie "palą" od razu - czasem z jednej paczki, która zawiera 10 sztuk, tylko kilka zagra od razu.|
Rico Unfiled (pomarańczowe) oraz Rico Royal (niebieskie) do klarnetu, dostępne są na naszej stronie pod tym linkiem:
Stroiki RICO do klarnetu

4. Stroiki Vandoren to stroiki nieco droższe od marki Rico, lecz charakteryzują się one dużo większą żywotnością nawet przy intensywnym użytkowaniu. Seria tradycyjna wykonana jest metodą cięcia francuskiego FILED. Pozwalają na komfortową grę oraz łatwe wydobycie dźwięku o zadowalającym „kształcie”. Należy dodać, że firma Vandoren posiada wiele różnych serii stroików do klarnetu, między innymi są to serie V12, V21 (wersja niemiecka oraz austriacka), White Master czy Black master. Różnią się one od siebie wieloma technicznymi aspektami, lecz ciężko słowami opisać jakie są to różnice dla grającego, ponieważ dla każdego odczucia mogą być indywidualne.
Stroiki VANDOREN - tradycyjne - do klarnetu

5. Jaka grubość?
Twardość stroika zależy od grubości trzciny z jakiej został wykonany i decyduje o trudności wydobycia dźwięku z instrumentu. Podczas zakupu stroików należy dopasować ich twardość do stopnia zaawansowania instrumentalisty. Dla osób rozpoczynających naukę zaleca się stroiki o twardości 1,5 – 2. Najlepiej, aby uczeń próbował grać na stroiku jak najtwardszym, oczywiście według możliwości i stażu gry na instrumencie. Motywuje to klarnecistę do prawidłowego dmuchania, co za tym idzie, kształtowania się układu oddechowego. Należy pamiętać, aby nie ułatwiać sobie nauki grając na zbyt miękkim stroiku, ponieważ w ten sposób nie jesteśmy w stanie swobodnie wydobyć pełnego dźwięku oraz nie pracujemy nad stabilnym zadęciem.

6. Przechowywanie
Stroiki powinny być przechowywane z najwyższą ostrożnością. Powinny mieć możliwość wyschnięcia, ale nie wolni ich wystawiać na silne promienie słoneczne, ciepło kaloryfera, czy bardzo zimne temperatury. Stroiki najlepiej przechowywać w specjalnym opakowaniu które dostarcza producent.

7. Kiedy stroik nie nadaje się do gry?
Stroiki powinny zostać wyrzucone gdy są złamane lub uszkodzone. Oczywiście, że czasami da się na nich grać, ale lepiej tego nie robić, aby nie zepsuć zadęcia. Dlatego zawsze miej pod ręką dwa inne stroiki, zwłaszcza przed ważnym koncertem, egzaminem. Doświadczeni klarneciści wiedzą, że każdy nowy stroik musi zostać "złamany" - jeżeli grając na stroiku drewno zaczyna być zbyt mokre, należy go odłożyć na jakiś czas. Po paru dniach stroik będzie dobrze "złamany" i odpowiednio przygotowany do grania na próbach czy koncertach. Stroiki nie mogą być przeciążane. Zmieniaj je czasami. Nie graj na jednym stroiki cały czas przez dwa dni.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl