Skrzypce dla ucznia - jaki rozmiar wybrać?
Skrzypce dla ucznia - jaki rozmiar wybrać?

 

 

Gra na instrumencie to początek niesamowitej przygody jaką jest kontakt z muzyką, radość z pokonywania kolejnych progów trudności, a co za tym idzie osiągniecie zamierzonego celu. Uczy cierpliwości, sumienności, pracowitości. Rozwija naszą osobowość, wyobraźnię i potrzebę wykreowania czegoś, co jest całkowicie “nasze”.

 

Podstawą tego procesu jest jednak dobór samego instrumentu, w tym wypadku skrzypiec. O ile idąc do szkoły muzycznej mamy zagwarantowaną wykwalifikowaną pomoc nauczyciela instrumentu, o tyle decydując się na próbę podjęcia nauki samemu, można popełnić kilka niepotrzebnych błędów.

 

Wybór wielkości skrzypiec jest kluczowy. Zbyt mały lub duży instrument jest prostą drogą do wykrzywienia aparatu gry, który na początku nauki jest bardzo ruchomy i wrażliwy na wszelkie czynniki. Dobry rozmiar skrzypiec ułatwi więc nam poprawny start :) to jak i jaki trzymamy instrument w rękach wpływa również na nasze ciało oraz postawę, co jest szczególnie ważne w przypadku dzieci, których sylwetka nieustannie się zmienia.

 

Wybierając skrzypce dla osoby dorosłej, problemu raczej nie ma, ponieważ mówimy tylko o instrumentach 4/4, ewentualnie rozmiar 7/8, które są dobrym wyborem gdy pełnowymiarowe skrzypce wydają się jeszcze zbyt duże. Generalnie skrzypce 4/4 są też już dobrym rozwiązaniem dla dzieci powyżej 12 roku życia, choć jest to stwierdzenie bardzo uśrednione. W większości przypadków na tym etapie, uczniowie “przechodzą” na ten ostatni rozmiar. Najstosowniejsze jest jednak zmierzenie dziecka ze skrzypcami w ręku lub w oparciu o wypośrodkowaną rozmiarówkę.

 

Najbardziej istotnym czynnikiem przy wyborze rozmiaru skrzypiec jest nie tyle wiek ani wzrost, co zasięg ramienia grającego. Każde dziecko rozwija się w innym tempie, dlatego też to właśnie długość ręki ma kluczowe znaczenie. Wyboru rozmiaru instrumentu spokojnie możemy dokonać przeprowadzając prosty test w domowych warunkach. Niejednokrotnie nowi adepci gry niemają dostępu do sklepów specjalizujących się w sprzedaży instrumentów smyczkowych, dlatego też wychodzimy na pomoc przedstawiając prostu sposób doboru rozmiaru:

Ustawiamy grającego w pozycji z wyciągnięta w bok lewą ręką z dłonią otwartą i skierowaną ku górze. Przykładamy centymetr krawiecki bądź inną miarkę do lewego boku szyi i mierzymy długość kończąc na nadgastku. Dla ułatwienia przedstawiamy obraz poglądowy sposobu pomiaru:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

Grafika przedstawia długość instrumentów w poszczególnych rozmiarach, aby przeprowadzić poniższy test możesz użyć metra krawieckiego

 

Jeśli natomiast wolisz dopasować rozmiar na żywo oraz zasięgnąć porady, oczywiście służymy pomocą i zapraszamy do naszego sklepu stacjonarnego mieszczącego się w Olkuszu (województwo małopolskie) na ul. Pomorskiej 22B! W oparciu o nasze wieloletnie doświadczenie pomożemy wybrać odpowiedni instrument :) Pozostajemy do Twojej dyspozycji!

 

 

Paweł - dział obsługi klienta

Anna - Nauczyciel skrzypiec z wieloletnim stażem 

 

 

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl