
Cześć!
Rok szkolny za pasem, czas odkurzyć plecaki i spakować kanapki do szkoły. Przed tobą kilka miesięcy intensywnej nauki nie tylko Polskiego, Matematyki i Historii ale i Muzyki! W szkole podstawowej pierwszym instrumentem z jakim będziesz miał styczność jest Flet Prosty. W związku z tym chciałbym Ci ułatwić wybór odpowiedniego instrumentu który ułatwi Ci zagranie swoich pierwszych dźwięków :)
Wśród producentów instrumentów dętych - a z takim mamy do czynienia z pewnością wyróżnia się firma Yamaha. Yamaha nie tylko produkuje świetne trąbki, saksofony i flety poprzeczne ale także flety proste.
Najpopularniejszym modelem na rynku jest doskonały flet YRS-23 i YRS-24.
Różnica między dwoma modelami polega głównie na systemie palcowania – YRS23, jest fletem o systemie niemieckim, YRS24B – palcowanie barokowe.
Bardzo ważną kwestią o której musimy wspomnieć jest kwestia wykonania. Flety z tej serii wykonane są z bardzo wytrzymałej żywicy polimerowej która zapewnia doskonałe właściwości brzmieniowe oraz wytrzymałość. Ta właśnie wytrzymałość jest szczególnie istotna dla instrumentów szkolnych. W odróżnieniu od fletów drewnianych żywica polimerowa nie jest podatna na uszkodzenia czy odkształcenia. Nie chłonie także wody ( śliny ) i pozwala z łatwością utrzymać czystość instrumentu.
Dodatkowo w niezbyt wygórowanej cenie, modele YRS pozwalają bardzo łatwo wydobywać czyste i brzmiące dźwięki. Instrumenty te nie przypadkowo polecane są przez większość nauczycieli muzyki w szkołach.
Jaki zatem system palcowania wybrać?
W tym przypadku nie ma jednoznacznej odpowiedzi i nie jest tak, że któryś z nich jest bardziej odpowiedni do nauki. Kwestie wyboru zazwyczaj rozstrzyga nauczyciel, nie mniej jednak niemiecki system palcowania jest nieco łatwiejszy do opanowania w początkowym etapie nauki. Nie przekłada się to jednak na popularność, większość publikacji i podręczników do nauki jest bowiem ukierunkowana na barokowy system palcowania. Na czym polega więc różnica? Chodzi głównie o wydobycie dźwięku „F” (rysunek poniżej). Mimo iż palcowanie niemieckie na pierwszy rzut oka wydaje się prostsze, to może powodować kłopoty w intonacji przy wydobywaniu dźwięku Fis.
