Przystawka, mikrofon czy instrument elektroniczny? Co wybrać?
Przystawka, mikrofon czy instrument elektroniczny? Co wybrać?

Nagłośnienie naszego instrumentu lub potrzeba "przeniesienia" jego brzmienia na zewnątrz to palący problem wielu muzyków. Dziś chciałbym wam przedstawić różnice w trzech z dostępnych rozwiązań. Aby przeprowadzić rzetelną analizę przetestowaliśmy dla was poniższe rozwiązania.

- Przystawka do skrzypiec KNA vv-2

- Mikrofon do skrzypiec DPA 4099

- Skrzypce elektroniczne Yamaha YEV-104

Po pierwsze każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady. Przystawka i mikrofon to dość zbliżone rozwiązania więc porównamy je do siebie a następnie odniesiemy to do zakupu instrumentu elektronicznego.

Przystawka KNA VV-2 to doskonale znany produkt na rynku. Charakteryzuje się ona stosunkowo niską ceną w odniesieniu do jakości wykonania i możliwości brzmieniowych. Produkt ten jest bardzo prosty w użyciu. Po rozpakowaniu wystarczy tylko założyć przystawkę na instrument ( mocowanie podobne do podbródka) oraz element piezo włożyć w szczelinę w podstawku. Po podłączeniu kabla z wtykiem "Duży Jack" natychmiast możemy cieszyć się brzmieniem swojego instrumentu na zewnętrznym głośniku. Rozwiązanie to dzięki swojej prostocie jest najszybszą drogą do celu. Nie musimy także ingerować w instrument. Minusem jednak jest mała głębia brzmienia. Przystawka zbiera jedynie dźwięk z podstawka a co za tym idzie nie wydobędziemy charakterystycznego brzmienia przestrzennego naszego instrumentu.

Plusy:

-Niska cena w stosunku do jakości

-Rozwiązanie ultra łatwe w użyciu

-Brak ingerencji w instrument

Minusy:

-Suchy dźwięk instrumentu zebrany jedynie z podstawka

 

Mikrofon DPA 4099 to rozwiązanie stosowane profesjonalnie. Jego podłączenie nie jest już tak proste jak w przypadku przystawki. Mikrofon ten wymaga zasilania PHANTOM 48V które można uruchomić przy pomocy odpowiedniej przejściówki z zasilaniem lub bezpośrednio z miksera. O ile w przypadku zastosowania na scenie akustyk z pewnością poradzi sobie z wysterowaniem mikrofonu tak aby idealnie przejmował brzmienie instrumentu o tyle w zastosowaniu domowym mogą pojawić się pewne problemy ponieważ w tym przypadku mikrofon jest jedynie elementem całego systemu jaki należy zbudować aby osiągnąć cel i wykorzystać jego możliwości. Zdecydowanie nie polecamy tego rozwiązania do zastosować amatorskich i domowych. Z uwagi na wysoką cenę zarówno mikrofonu jak i reszty wymaganych sprzętów nie jest to rozwiązanie dla każdego. Oczywiście po spełnieniu wymagań mikrofon ten przeniesie nasze brzmienie dużo lepiej niż przystawka.

Plusy:

-Najwyższa jakość dźwięku po wysterowaniu brzmienia na mikserze

-Profesjonalna jakość studyjna i sceniczna

Minusy:

-Wysoka cena

-Potrzeba zbudowania całego systemu pod sam mikrofon

Skrzypce elektroniczne Yamaha YEV-104 - to podstawowy model z serii skrzypiec elektronicznych japońskiego producenta. Instrument ten charakteryzuje się doskonałym wykonaniem, swoim kształtem przypomina instrument akustyczny. Jednak my skupimy się tylko na zagadnieniach związanych z dzisiejszym postem. To rozwiązanie jest zdecydowanie najdroższe. Kupujemy cały instrument aby cieszyć się możliwością gry pod nagłośnieniem. Skrzypce mają zamontowaną profesjonalną przystawkę w podstawku która bardzo wiernie zbiera brzmienie instrumentu. Od dołu zamontowane mamy gniazdo na kabel "duży jack". Jest to zdecydowanie doskonały wybór dla osób które już mają instrument akustyczny, a jako jego uzupełnienie potrzebują skrzypiec na scenę lub do ćwiczeń. Chociaż warto w tym momencie wspomnieć o modelu YSV-104 z serii silent który lepiej sprawdza się jako instrument do "cichego treningu" gry. Model YSV-104  jest wyposażony w dedykowany moduł do którego możemy bezpośrednio podłączyć słuchawki oraz dodać proste efekty przestrzenne. Wybierając takie rozwiązanie zyskujemy dodatkowy instrument który jakością wykonania oraz wygodą gry nie odbiega od dobrej jakości skrzypiec akustycznych a może dać nam mnóstwo frajdy i pola do eksperymentowania z brzmieniami. Nie musimy także instalować żadnych dodatkowych akcesoriów (przystawka, mikrofon) zatem instrument po podłączeniu jest natychmiast gotowy do użycia.

Plusy:

-Świetna jakość brzmienia wbudowanego przetwornika

-Instrument budową zbliżony do skrzypiec akustycznych ( bez problemowo można zamontować żeberko)

-Doskonała alternatywa dla skrzypiec akustycznych

Minusy:

-Najwyższa inwestycja z powyższych rozwiązań

 

Oczywiście jeśli nadal nie możecie się zdecydować chętnie udostępnimy wam do testów wszystkie przedstawione powyżej rozwiązania :)

Pozdrowienia

Paweł.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl